Yargıda 2. Zindaşti Girişimi Nasıl Önlendi? Tekerlekli Sandalyedeki Baron Rahat Durmuyor

Son dönemlerde suç örgütü liderlerinin bürokrasideki ve yargı camiasındaki ilişkileri dikkat çekerken Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’nde ve yargı camiasında aylar önce yaşanmış bir olay dikkat çekici.

NİSAN AYINDA YAKALANDI

Uyuşturucu ticareti suçundan kırmızı bültenle aranan ve 24 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan felçli lakaplı Urfi Çetinkaya ile suç örgütü üyesi 5 kişi 12 Nisan 2023 tarihinde Sarıyer’de bir adrese düzenlenen operasyonla yakalandı.

İKİ İSİM UYARILDI

Bu süreçte Akın Gürlek cezaevlerinden sorumluydu. Yargıdan üst düzey bir yetkilinin verdiği bilgiye göre; Urfi Çetinkaya’nın adamları Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek ve Adli Tıp Kurumu Başkanı Hızır Aslıyürek ile temasa geçmek için kolları sıvadılar. Bu isimler Çetinkaya’nın hastalığı nedeniyle Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesi, oradan alınacak cezaevinde kalamaz raporunun ardından Çetinkaya’nın tahliyesinin sağlanmasını için bu isimlerle temasa geçti. Bu durum istihbarat raporlarına yansıdı. Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanı, Gürlek ile konuşarak uyarıda bulundu. Çetinkaya’nın tahliyesinin büyük bir krize neden olacağı aktarıldı.

‘ATK BAŞKANINI ARAYIP ‘AMAN’ DEDİK’

Yaşanan bu gelişmeyi sormak için yazdığımız Gürlek, “Emniyet genel müdürlüğü bir şeyler duyuyor. Tabii bizlere bu durum iletildi. Bizde duruma müdahale ettik. ATK Başkanını arayıp, ‘aman’ dedik” dedi.

‘ORTADA TAHLİYE KARARI YOK’

ATK Başkanı ise olaya ilişkin, “Urfi Çetinkaya’nın raporu henüz tamamlanmadı. Ortada verilen bir tahliye kararı yok. Yargı süreci de devam ediyor” dedi.

‘O KİŞİ CEZAEVİNDEYSE SORUN YOK’

Söz konusu olayı sormak için aradığımız Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanı ise, “O kişi cezaevindeyse sorun yok” diyerek girişimi önlediklerini aktardı.

BAKANLIK HAMLEYİ YANLIŞ BULDU

Ancak Adalet Bakanlığı kaynakları Emniyet’in yanlış bir adım attığını öne sürdü. Böyle bir durumda yapılması gerekenin şahısları uyarmak yerine bir suç girişimi ya teşebbüs etme durumunda olay sırasında müdahalede bulunmanın daha doğru olacağını aktardılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir